Przejdź do treści

Agencja Rozwoju Przemysłu Partnerem Forum

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. znajduje się na liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Swoje zadania realizuje w oparciu o potrzeby polskich przedsiębiorstw, między innymi poprzez udostępnianie terenów inwestycyjnych w ramach specjalnych stref ekonomicznych, udzielanie pożyczek, wspieranie procesów restrukturyzacyjnych czy aktywny nadzór właścicielski. ARP wspiera polskie przedsiębiorstwa, zarówno te z udziałem Skarbu Państwa, jak i przedsiębiorstwa prywatne.

W ciągu ostatnich dwóch lat ARP zrestrukturyzowała wiele firm, które znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej. Sporo z nich odnotowywało wieloletnie straty, widoczny był brak sprzedaży oraz wizji strategicznej. ARP restrukturyzację rozwojową opiera na trzech rodzajach pomocy: menedżerskiej, eksperckiej i wsparciu wewnętrznym. Wśród przykładów udanej restrukturyzacji prowadzonej pod nadzorem Agencji Rozwoju Przemysłu można wymienić Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, H. Cegielski – Fabrykę Pojazdów Szynowych, Przewozy Regionalne czy Warszawskie Zakłady Mechanicznie „PZL-WZM”.

U podstaw działań ARP leży budowanie świadomości, że przemysł, gospodarka i krajowe produkty mają narodowość, która często decyduje o przewagach konkurencyjnych. Wystarczy wspomnieć o takich branżach jak przemysł meblarski, odzieżowy, czy spożywczy, które są doceniane za wysoką, polską jakość.

Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w procesie reindustrializacji. Angażuje się w branże tradycyjne, takie jak przemysł kolejowy, stoczniowy, motoryzacyjny czy wydobywczy, ale również w przemysły przyszłości. ARP inwestuje w nowoczesne technologie, specjalistyczne i innowacyjne rozwiązania, które pozwolą Polsce stać się liderami w wybranych dziedzinach przemysłu. Wśród obranych przez ARP kierunków znajdują się m.in. technologie kosmiczne czy sektor gier wideo. Są to wiedzo- i kapitało-chłonne branże, które przynoszą innowacyjne rozwiązania, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki.

Istotną specjalnością ARP jest również tworzenie inwestorom polskim i zagranicznym odpowiednich warunków do rozwoju. ARP zarządza dwiema strefami: mielecką i tarnobrzeską. Przez ponad 20 lat ich funkcjonowania w obu strefach udzielono ponad 800 zezwoleń na działalność gospodarczą, które przełożyły się na niemal 20 mld zł nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie ponad 65 tys. miejsc pracy. Rekordowym rokiem był dla nas rok ubiegły, w którym ARP udzieliła 71 zezwoleń, które dały ponad 5 mld zł zobowiązań inwestycyjnych. Ponad 70 procent inwestujących w SSE EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN to polscy przedsiębiorcy.